Založ si blog

Prebuď svoju vnútornú silu – silu rozhodovania!

Chcete zmeniť život? Nezáleží na tom, kde začínate a kde sa momentálne nachádzate! Záleží iba na vašich rozhodnutiach a kam ste odhodlaní zájsť. Predstavte si tú hybnú silu vo vás pri tom, čo ste už dokázali. Mali ste v minulosti nejaký cieľ, ktorý ste dosiahli? Aká sila vás vtedy poháňala? Ako ďaleko ste pre splnenie svojho cieľa kráčali? Aké kroky ste podnikli?

 

Tento článok som sa rozhodla v skratke venovať určitým postupom, ktoré v praxi využívajú lídri. Celebrity, lídri, manažéri sa nerodia – ľudia sa nimi stávajú počas života.To, čo robíte dnes, rozhoduje o vašich krokoch zajtra.

 

VZOREC ÚSPECHU podľa Tony Robbinsa:

 1. rozhodnite sa, čo chcete,
 2. podniknite kroky,
 3. zistite, čo funguje a čo nie,
 4. zmeňte svoj prístup, aby ste dosiahli, čo chcete.

 

Rozhodovanie má určitý systém, aj keď ho nevidíme – základné hodnoty a presvedčenia, podvedomé pravidlá naučené počas života (už od dieťaťa), skúsenosti, vlastné vnútorné otázky a emočný stav. Ak sa zmení nejaký prvok v tomto systéme, celé vaše rozhodovanie nadobúda nové smery. Povedzme si to na konkrétnom príklade z praxe. Ak získate skúsenosť a s ňou spojenú aj emóciu, ovplyvní to aj budúce rozhodovanie.

Príklad: Šoférovali ste auto a na mieste spolujazdca sedela vaša blízka osoba (mama, otec, potomok, kamarát, partner). Vchádzali ste do križovatky, kde ste mali prednosť vy, lebo ste boli na hlavnej ceste, avšak opitý vodič vychádzajúci z bočnej cesty nezastal a vrazil do vás. Vy ste nestihli zareagovať. Auto sa síce neprevrátilo, ale náraz bol citeľný a po náraze opitého vodiča do vášho auta, ste sa točili po ceste (urobili ste hodinky). Pri tejto nehode došlo k zraneniam, ale nikto nezomrel. Opitého vodiča chytila polícia a po ošetrení ho zavreli do väzenia.

Rozhodovanie: Aké ponaučenie pre vás by v tomto prípade bolo? Skúste sa vžiť do tejto situácie a odpovedzte si, v čom by sa po tejto skúsenosti zmenilo vaše budúce rozhodovanie?

Niekoľko príkladov, ako sa ľudia po skúsenosti rozhodujú:

 • báli by ste sa auto šoférovať a radšej by ste nechávali šoférovať niekoho iného,
 • vyčítali by ste si, že ste mohli zrážke zabrániť, ak by ste viac predvídali – strata sebadôvery,
 • vypestovali by ste si nenávisť voči alkoholu za volantom a opitým ľuďom,
 • šoférovali by ste naďalej, ale s veľkou opatrnosťou a veľkou ostražitosťou pri križovatkách,
 • nikdy viac by ste za volantom nesedeli,
 • nijako by vás to neovplyvnilo,boli by ste možno ostražitejší, no celé roky sa vám na cestách nič nestalo a preto sa nebudete znepokojovať, ste radi, že všetko dobre dopadlo a budete veriť, že toto bolo ojedinelé,
 • vo vašej rodine sa to nestalo prvýkrát a preto odteraz budete za volantom neustále nervózny kvôli takým vodičom.

 

Každý z nás má jedinečné zmýšľanie, preto odpovedí existuje kvantum. Ak však využijete silu rozhodnutia a rozhodnete sa konštruktívne reagovať na dané situácie, rozhodovanie bude formovať vaše životné skúsenosti. Ako?

 1. Pamätajte si, že rozhodnutie obsahuje veľkú silu – je to nástroj, ktorý budete používať celý život. Vo chvíli keď robíte rozhodnutie, dávate svojmu životu smer.Ak sa zdá, že nemáte na výber, zastavte. Postojte chvíľu a potom zmeňte smer.
 2. Uvedomte si, že ak niečo chcete dosiahnuť, najťažším krokom je skutočne sa odhodlať – skutočne sa rozhodnúť. Ak už raz vyjdete na javisko, neopúšťajte ho skôr, ako skončí hra.
 3. Rozhodujte sa často. Prečo? Čím častejšie sa budete rozhodovať, tým lepšie to pôjde. Odkladáte niečo dlhšiu dobu? Tak je čas vykonať malé rozhodnutie práve teraz.
 4. Poučte sa z rozhodnutí. Za každým rozhodnutím sa skrýva skúsenosť – dobrá aj zlá. Čo vám skúsenosť dala? Čo si z nej môžete zobrať?
 5. Vytrvajte vo svojom rozhodnutí, a ak niečo nefunguje, mente prístup – nie rozhodnutie! Ak sa rozhodnete zmeniť svoj život k lepšiemu – k lepšej práci, ku kariére, k lepším vzťahom v rodine a nefunguje to podľa plánu, zmeňte prístup, pohľad, hľadajte cesty – nemeňte však cieľ dobrého rozhodnutia.
 6. Užívajte si rozhodovanie – áno, dá sa to! Každú chvíľu sa deje niečo, čo mení váš život. V obchode môžete stretnúť osobu, ktorá bude zdieľať s vami životné udalosti celý život. Nečakaný telefonický hovor môže znamenať lepšiu prácu. Článok, ktorý teraz čítate, môže byť kľúčom k odomknutiu podvedomia. Vzrušujúce že?

Uvedomte si, že život určujú rozhodnutia, ktoré robíte každý deň. Nie strašiak menom OSUD, ale VY! Ak budete brať všetko čo sa vám deje v živote ako problém, problémom aj zostane. Ak to však prijmete ako výzvu a urobíte z nej prednosť – toto rozhodnutie sa vám v dobrom odvďačí v budúcnosti. Môžete čítať milión motivačných kníh, počúvať rodinu, známych a pozerať rôzne filmy – nič z toho nezmení život k lepšiemu, pokiaľ nevykonáte rozhodnutie, že áno, idem do toho. Ako na to prídete sami. To príde z rozhodnutím 🙂

Foto: Pixabay

Kvety dokážu vycítiť, keď sa niečo deje s ich majiteľmi

30.09.2020

Sedela som pri raňajkách za stolom a dívala som sa na orchideu. Bol to darček pre moju mamku a už keď vyzerala na odpis, tak sa nakoniec pozviechala, pustila novú stonku a teraz nádherne kvitne. To je ten lepší prípad, keď rastlina zažíva svoj „rozkvet“. Vtedy je všetko v najlepšom poriadku a prídu lepšie časy. Ako to viem? Rozpoviem iný príbeh. Boli dve sestry [...]

Knižnica vesmíru – fakt alebo mýtus?

26.07.2020

Ako by mala vyzerať Knižnica vesmíru? Mala by knihy na poličkách ako klasická knižnica? Či by ste uprednostnili svoju fantáziu a vesmírne zápisy by vyzerali ako mydlové bubliny, ktoré by žili samostatným životom a za každou z nich by sa ukrýval iný príbeh? A čo tak zvitky v ktorých sa ukrýva sila slov? Teraz si možno poviete, že vesmírna knižnica je síce [...]

Luciferova pýcha – Lucifer vs. Gabriel

30.06.2020

Za skalným údolím sa nachádzalo malé mestečko obklopené vodou a hlbokými dolinami. Obyvatelia boli vo všetkom svojpomocní, dokázali samostatne fungovať v rámci výroby aj konzumu. Mesto bolo ohradené vysokými hradbami a jediná cesta viedla skrz drevený most, strážený vojakmi. Boli priateľskí voči pútnikom a návštevníkom. Radi sa s nimi zhovárali a zisťovali, čo ich [...]

Nikos Michaloliakos

Odsúdení členovia Zlatého úsvitu musia nastúpiť na výkon trestu

22.10.2020 23:26

Súd v Aténach totiž zamietol návrh žalobkyne, ktorý by im umožnil zostať na slobode až do verdiktu odvolacieho súdu.

Marian Kotleba

Kotleba koronavírusom vydesil poslancov, utekajú rýchlo na test

22.10.2020 22:17

Marian Kotleba mal pozitívny test na koronavírus. Predseda parlamentu Boris Kollár rýchlo vybavil pretestovanie všetkých poslancov.

Edward Snowden

Rusko udelilo whistleblowerovi Snowdenovi povolenie na pobyt na neobmedzenú dobu

22.10.2020 22:06

Snowden ušiel zo USA v roku 2013, keď zverejnil tajné informácie o metódach elektronického sledovania používaných americkými tajnými službami.

Interrupcie

Poľský ústavný súd podporil sprísnenie zákona o interrupciách

22.10.2020 17:41

Rozhodnutie súdu znamená zákaz umelého prerušenia tehotenstva v prípade zistenia, že ide o poškodený plod.

Monika Jendrálová

„Môžeš mať všetko, za čo si ochotný bojovať.” - JACKIE CHAN

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 132335x
Priemerná čítanosť článkov: 2206x

Autor blogu