Založ si blog

Luciferova pýcha – Lucifer vs. Gabriel

Za skalným údolím sa nachádzalo malé mestečko obklopené vodou a hlbokými dolinami. Obyvatelia boli vo všetkom svojpomocní, dokázali samostatne fungovať v rámci výroby aj konzumu. Mesto bolo ohradené vysokými hradbami a jediná cesta viedla skrz drevený most, strážený vojakmi. Boli priateľskí voči pútnikom a návštevníkom. Radi sa s nimi zhovárali a zisťovali, čo ich vedie k nim. Táto oblasť bola známa aj ťažbou kameňa. Keď všade vôkol mesta boli skaly, tak to bolo pre nich výhodné. Nad dreveným mostom vďaka ťažbe vznikla priepasť, no most bol dosť silný, aby udržal ľudí i ťažký náklad.

V meste sa nachádzal palác, kde mali síce panovníka, ale inak celá dedina fungovala pod demokratickou slobodou. Najzaujímavejšou dominantou mesta bola katedrála podobná Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Bola to najvyššia budova mesta, ktorá bola obkolesená záhadou a tajomnými udalosťami.

Chalan menom Lucifer, bol preslávený rôznymi potmehúdstvami a on sám sa rozhodol navštíviť toto mesto a preskúmať reči, ktoré sa o katedrále šíria. Mal vždy šťastie, dostal od života všetko čo chcel.  Dostal do vienka množstvo predností, medzi ktorými sa nachádzala aj prešibanosť, zvedavosť i krása. Nebolo dievča, ktoré sa za nim neobzrelo. On si to dobre uvedomoval a využíval to pre svoje potešenie.

Keď vchádzal do mesta ako turista, stráže ho s úsmevom pustili ďalej a ešte mu popriali krásny deň. V meste sa konala svadba a keďže bolo na ňu pozvané celé mesto, tak nemal problém zapadnúť do kolektívu. Jeho pohľad spočinul na dievčati. Aj keď videl, že vedľa nej sa pohybuje chalan, nemal problém ju osloviť. To sa chalanovi zjavne nepáčilo, no zrejme nemal chuť púšťať sa do hádky či bitky. V tejto dedine konflikty nebývali. Každý hľadal kompromisy. Dievča však bolo iné, jedinečné a nepodľahlo čaru Lucifera. Ten sa nahneval a šiel za chalanom zistiť, čo má on iné než Lucifer a ako je možné, že ho dievča odmietlo. Kráčal za ním dosť dlhú cestu až ku katedrále. Chalan si ho však všimol a zrýchleným krokom, skoro behom vchádzal do obrovskej brány katedrály a snažil sa dvere zavrieť. Nestihol to, no Lucifer do kostola nevošiel. Aj keď chalan nestihol bránu zatvoriť, pred dverami sa začal objavovať nepriehľadný štít. Lucifer nechápal, čo to znamená. Nikdy nič také nevidel, ale silou mocou sa chcel dostať do kostola.

Chalan, vedomý si, že štít dlho nevydrží, lebo ho nestihol celý uzavrieť, utekal hlbšie do katedrály. Bola naozaj veľká a schovať sa v nej dalo jednoducho. Lucifer mal veľkú silu v rukách, a tým že pri tvorbe štítu ho stihol zachytiť v poslednej chvíli a začal ho tlačiť od seba, prelomil ho pomerne rýchlo. Vyzeralo to ako keď sa niekto snaží tlačiť výťahové dvere od seba, aby stihol do výťahu vojsť.

Celý nadšený sa rozhodol nájsť chalana. V kostole bola tma a nevedel, ktorým smerom sa vydať, no tušil, že je sledovaný. Pohľad, ktorý sa mu naskytol ďalej, by vôbec nečakal. Chalan sa tam ukázal, no v inej podobe, než čakal. Jeho mohutné čierne krídla by nikto neprehliadol. Hruď vystretá, velikánske krídla, ktoré by obalili ďalšie tri osoby, bosé nohy a čierne nohavice, ktoré mal už predtým na sebe prezrádzali, že to nebude ledajaký chalanisko. Jeho naštvaný a zároveň potmehúdsky úsmev hovoril za všetko. V Luciferovi to vyvolalo strach, čo sa nestávalo. Zrazu teraz mal potrebu utiecť. Okrídlený muž mu to však vôbec neuľahčil a vo vzduchu preletel ponad neho. Trepal krídlami k nemu až sa vytvoril vietor, ktorý Luciferovi nedovolil sa k nemu priblížiť.  Tak zmenil smer, ale ani to mu nepomohlo. Ostal v akomsi neviditeľnom zajatí a okrídlenec si uvedomoval, že ma navrch. Nevyzeralo, že mu chce ublížiť, len chcel pokoj a nečakal dobiedzavého návštevníka v jeho chráme. Nikto ho však dovtedy nevidel v tejto okrídlenej podobe, lebo nikdy nevyvolával konflikty a nikto ho nepodozrieval, snažil sa pôsobiť nenápadne.

„Ja som Gabriel a som strážcom katedrály. Pod moje krídla patrí i celé mesto a nepotrebujeme tu zvedavcov, ktorí sú arogantní a silou chcú dosiahnuť všetko, po čom si ich myseľ zmyslí. Máš na to túto noc, aby si zmizol z tohto mesta, inak ťa stihnú pekelné ohne. A nech ťa ani nenapadne čokoľvek o mne niekomu prezradiť.“

Lucifer z katedrály vyštartoval čo mu nohy stačili, ale pýcha predchádza pád. Urazený, že ho nejaký „okrídlený pajác“ premohol, začal hovoriť príbehy o tom, ako bojoval proti okrídlenej ozrute a premohol ju iba svojou prešibanosťou a silou. Nijako sa tým netajil a tieto jeho výmysly dorazili aj ku Gabrielovi. On, aj keď nerád, splnil svoje slová a poslal ho tam, kde sa živá duša nedostane.

 

Foto: 4ever

Máte plnú záhradu fialových kvietkov? Zbystrite pozornosť! Ide o liečivú rastlinu.

11.05.2020

Na jar sa konečne príroda zobúdza zo svojho zimného spánku a spolu s ňou aj jej liečivá sila, ktorá doteraz oddychovala pod bielym rúškom snehu. Bylinkári sa určite tomu potešia, pretože aj začiatkom jari sa dajú už zbierať niektoré bylinky. Medzi ne patrí žihľava, medvedí cesnak, prvosienka jarná, chren, hluchavka (biela aj purpurová), púpava a tiež zádušník [...]

Úvod do Montessori pedagogiky – rozdiely medzi tradičnými princípmi a Montessori vzdelávaním

19.03.2020

Montessori pedagogika je v dnešnej dobe vyhľadávaná aj na Slovensku, aj keď neexistuje veľa škôlok a škôl venovaných jej pedagogickým postupom, ale princípy tejto pedagogiky sú využívané doma rodičmi a aj učiteľmi v škôlkach i školách. Tento článok nemá plniť funkciu odborného článku, ide skôr o laické spísanie princípov a ozrejmenie Montessori [...]

Spôsobuje potláčanie emócií chorobné stavy?

20.02.2020

Jeden zo zlomových okamihov v našom živote nastáva vtedy, keď sa naučíme prestať potláčať svoje pocity. Je naozaj ťažké dlhodobo potláčať a ignorovať ich. Keď to prestaneme robiť a začneme si všímať to, čo nám chcú povedať, tak získame odpovede, ktoré nám tak dlho podvedomie posiela. Ak ich však budeme potláčať do úzadia, tak až sa to nakopí, tak to [...]

Níl, JUba, Južný Sudán

Sudán, Egypt a Etiópia obnovili rokovania v spore o výstavbu priehrady na Níle

03.07.2020 22:20

Predošlé kolo rokovaní sa skončilo neúspechom pre neschopnosť zúčastnených krajín dosiahnuť kompromis.

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?

Monika Jendrálová

„Môžeš mať všetko, za čo si ochotný bojovať.” - JACKIE CHAN

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 114683x
Priemerná čítanosť článkov: 2012x

Autor blogu