Žijeme v uponáhľanej dobe, kde nemáme vôbec žiaden čas nazvyš. Pociťujeme tlak aj stres nielen v okolí, ale dokonca aj doma. Naše zdravie je oslabené, cítime sa vyčerpaní a na regeneráciu neostáva žiadna príležitosť. Človek sa vplyvom rôznych udalostí môže ocitnúť na dne. Dôležité je však vzniknutú situáciu riešiť.
Riešenie životných situácii
Psychológovia majú plné diáre a sociálny pracovníci nevedia, čo riešiť skôr. Aj keď vysoké školy sociálnej práce majú naplnené kvóty, absolventi často nemajú voľné pracovné pozície na toto miesto. Čo sa týka psychológov, tých je dosť, ale nie každý má rovnaký prístup a nemusí si získať klientovu dôveru. Humanistický a priateľský prístup si žiada každá práca, v ktorej prichádzame do kontaktu s ľuďmi. Liečebná pedagogika uplatňuje humanistický prístup, hľadá riešenie vzniknutej situácie a nie je ohraničená vekom.
Čo je liečebná pedagogika
Liečebná pedagogika ako špecializovaný odbor pedagogiky v teórii vychádza z humanistických koncepcií a stavia na poznatkoch vied o človeku a spoločnosti. V praxi sa zameriava na rozvíjanie kompetencie človeka žiť svoj život a riešiť svoje problémy, pričom využíva pohyb, zamestnania, hru, tvorivé, individuálne, skupinové a komunitné aktivity. Predstavuje antropologicko-celostnú orientáciu výchovy pri hroziacej osobnostnej a sociálnej dezintegrácii, zahrňuje (celostne) aj zmysel života. Komplementárne dopĺňa priestor medzi všeobecnou a špeciálnou pedagogikou a hraničnými medicínskymi, psychologickými a sociálnymi vedami. (cit. podľa SKIZP)
Pomoc, opora i podpora
Liečebná pedagogika sa zameriava:
- na deti v ohrození, deti nachádzajúce sa v problémovej situácii, deti s ochorením alebo poruchou,
- na mládež, dospelých aj seniorov v ohrozujúcej situácii, s poruchami a ochoreniami rôzneho charakteru, v krízových situáciách i pri existenčných problémoch.
Liečebno-pedagogická i terapeuticko-výchovná pomoc
Liečebná pedagogika získava poznatky z oblasti psychiatrie, psychológie, patopsychológie, krízovej intervencie a taktiež sú potrebné znalosti o vývinových poruchách, rehabilitačnej činnosti i terapiách.
Jedinec si môže vyberať z rôznych terapií a to: psychoterapia, ergoterapia, biblioterapia, arteterapia, dramatoterapia, muzikoterapia, terapia hrou a pod.
Celá debata | RSS tejto debaty