Čím je prekonaná prekážka alebo vyriešený problém väčší, tým je väčšia aj získaná istota. Ak prijmeme a prekonáme výzvu, tak sme zas o krok bližšie k vlastnej spokojnosti. Zo strachu z neúspechu alebo straty váhame – a takto zvyčajne premeškáme viaceré príležitosti. Po čase, keď sa k tejto udalosti spätne v myšlienkach vrátime, tak si tľapneme rukou po čele, že sme konali tak ako sme konali.
V tejto podstate zistíme, že sme sa sklamali viac, než by sme to skúsili urobiť a neuspeli sme. Strach z preťaženia, sklamanie, nedostatočná sebadôvera a zvýšená úroveň napätia? To je bludný kruh strachu. Znalosť, že sa v bludnom kruhu strachu nachádzame, vedie k prvému kroku ako z neho vystúpiť.
Krok za krokom – von z bludného kruhu strachu
- Rozpoznajte a premyslene spracujte problém „preťaženia“ – je strach oprávnený? Odkiaľ pochádza? Nestojí za tým prehnaná sebakritika? Sústreďte sa na svoje prednosti: Čo vám ide dobre?
- Možné dôsledky analýzy – pozerajte sa na situáciu z viacerých uhlov pohľadu. Aký bude najhorší výsledok? A potom naopak. Aký bude najlepší výsledok?
- Spomeňte si na osobné úspechy – aký je váš najväčší osobný úspech? Aké nadanie ste využili? Sústreďte sa na svoje schopnosti, vedomosti, zručnosti a prednosti, vďaka ktorým ste originálny človek (nie kópia niekoho iného).
- Plánujte vlastný rozvoj – čo potrebujete k tomu, aby ste mali zo seba dobrý pocit? Vytvorte si zoznam cieľov a krok za krokom využite každú voľnú chvíľu, aby ste si ich splnili.
- Vytvorte si pozitívne prostredie – prijmite spätnú väzbu od svojho okolia a nechajte sa aktívne podporovať inými. Ľudia, ktorí vás zhadzujú, negatívne pôsobia na vašu psychiku a neprajú vám? Tých pošlite kade ľahšie. Nestoja za to, aby boli vo vašej prítomnosti, ak sa nevedia z toho úprimne tešiť.
Pekné myšlienky, no v praxi niekedy ťažko ...
Trochu naivne. V praxi casto neuskutocnitelne. ...
Celá debata | RSS tejto debaty