Spôsobuje potláčanie emócií chorobné stavy?

20. februára 2020, Monika Jendrálová, Život
Jeden zo zlomových okamihov v našom živote nastáva vtedy, keď sa naučíme prestať potláčať svoje pocity. Je naozaj ťažké dlhodobo potláčať a ignorovať ich. Keď to prestaneme robiť a začneme si všímať to, čo nám chcú povedať, tak získame odpovede, ktoré nám tak dlho podvedomie posiela. Ak ich však budeme potláčať do úzadia, tak až sa to nakopí, tak to „vybuchne“. Dovtedy však stihnú narobiť  nielen duševné, ale i telesné škody v podobe rôznych zdravotných problémov.

~

Denne sa stretávame s týmito pocitmi:
Hnev – signalizuje, že niečo nie je tak, ako by sme si priali. Došlo k narušeniu pravidiel nami alebo niekym iným. V tejto situácii môžme konať podľa toho, čo považujeme za správne alebo zmieriť sa s tým, čo sa zmeniť nedá.
Strach – varuje nás pred hrozbou. Ak cítime strach v situácii, kde ste zvyčajne pokojný, tak môže nás upozorniť na nebezpečenstvo.
Frustrácia – dostaví sa vtedy, ak nedosahujeme výsledky, ktoré sme si určili v stanovenej lehote. Nie sú stanovené ciele príliš vysoké? Nekladieme si na svoje plecia príliš veľa? Poukazuje na to, že je vhodné zmeniť stratégiu.
Vina – vzniká pri nesúlade s vlastnou morálkou. Zrejme sme porušili vlastné normy správania.
Smútok – tento pocit je výsledkom toho, že čosi nám v živote chýba.

~

Krátke cvičenie nazývané aj múdrosť emócií:
1. Identifikujte emóciu, ktorú pociťujete ako nepríjemnú. Vnímajte samotný pocit, nerozptyľujte sa slovíčkom prečo. V ktorej časti tela pulzuje daná emócia? Vynárajú sa vám konkrétne okamihy, situácie alebo ľudia?
2. Položte si otázku, čoho sa tento pocit týka? Čo chce povedať? Každá myšlienka, ktorá prichádza je kľúčová.
3. Ak neprichádza nič konkrétne, poproste svoje podvedomie, nech vám dá do 24 hodín znamenie – všímajte si všetko, čo sa okolo vás deje. Ako reagujete na prichádzajúce situácie? Ak ste prijali nejakú konkrétnu správu, tak mu dajte najavo, že správa je prijatá a pokúsite sa o jej riešenie, zmenu reakcie a podobne. Keď viete, kde je počiatok problému, tak rovnako viete, ako daný pocit zvládnuť v situáciach, kedy sa opäť prejaví.
4. Či bolo cvičenie úspešné zistíte podľa toho, že nepríjemný pocit začne slabnúť a ustúpi do úzadia. Navonok sa to prejaví pocitom pohody, uvoľnenia a spokojnosti.

Foto: Pixabay
Zdroj: P. McKenna – Okamžité sebavedomie