Žiadne stretnutie nie je náhodné!

22. októbra 2019, Monika Jendrálová, Život

Dnes by som sa rada zamerala na túto knihu, ktorá je zároveň nadpisom môjho článku. Kay Pollak, autor tejto knihy, veľmi stručne a výstižne opisuje ako môžme spoznať samého seba prostredníctvom iných ľudí. Každý človek, ktorého stretneme v našom živote je v podstate učiteľom, každý bol poslaný za nejakým účelom a je na nás, ako naložíme s touto skutočnosťou.

 

Celý život sa stretávame s presvedčeniami od iných ľudí, akí sme nedokonalí. Len my sme strojcami svojho šťastia a to ako interpretujeme situácie, ktoré sa nám stanú, dosť výrazne ovplyvnia naše konanie. Uvediem jednoduchý príklad: Rozprávaš sa s kolegom o osobnom alebo pracovnom živote a on si zívne. Je len a len na tebe, či toto zívanie si vysvetlíš ako útok na seba, že ťa nepočúva alebo jednoducho si povieš, že kolega mal len „ťažkú“ noc. Nikdy sa nestaňte obeťami vlastných interpretácií.

 

Ďalšou myšlienkou spomenutou v tejto knihe a nielen v tejto, ale i v mnoho ďalších knihách je slovíčko NIE. Zápory, zákazy a používania slovka nie (napr. nesmieš, nerob, nemôžeš) výrazne ovplyvňujú realitu. Naše podvedomie na tieto zápory nereaguje a preto sa nám zvykne stať to, čo NEchceme, aby sa nám stalo. Skúste vety preformulovať tak, aby ste tieto slovíčka zápory a zákazy nemuseli použiť – bude to celkom zábava.

 

Situácie, ktoré sa nám dejú v živote, tak o nás dosť napovedajú. Svojím myslením a konaním si ich privolávame. To, čo si myslíme o iných, vypovedá zároveň aj o nás. Iných ľudí nezmeníme – vieme zmeniť len sami seba. Ak opovrhujeme inou osobou, sme voči niekomu zaujatý, tak nikdy nenájdeme svoje vysnené šťastie. My sami si zablokujeme cestu k šťastiu, lebo svojim myslením ostávame v nízkej úrovni vibrácií (nízke vibrácie – hnev, ľútosť, nenávisť, zlosť a iné).

 

Krásne je napísané v knihe: Keď ukazuješ prstom a niekoho obviňuješ, máš tendenciu zabúdať, že tri prsty stále ukazujú na teba.

ruka, ukazovanie

Foto: Jaknaucitdite.cz

 

Knihy vo všeobecnosti nám vedia osvetliť situácie, ktoré sa v našom živote dejú. Ak má niekto za sebou nevydarený vzťah, môže si pomyslieť, že radšej taký vzťah nemusel mať. No po tomto vzťahu príde ďalší, príde rodina a deti a zrazu všetko dáva zmysel. Aj nevydarené vzťahy majú svoj zmysel, svoju podstatu a keď by ich človek neprežil, tak by dnes nemusel byť na mieste, kde sa teraz nachádza. To isté platí o práci a rôznych pracovných ponukách, či nevydarených dňoch, kedy sa niečo pokazilo.

 

Osoby, ktoré stretávame, aj keď len na krátku chvíľu, môžu byť dôležité pre náš rozvoj. Okrem tejto knihy existujú aj rôzne ďalšie motivačné literatúry, NLP knihy či knihy osobnostného rozvoja, no ani jedna z nich nedá odpovede na otázky, pokiaľ sa nevenujeme samému sebe, svojmu vedomiu i podvedomiu – svojmu JA. Vedia však byť prínosom k pochopeniu toho, čo sa nám deje.