Chuť do života – kde si?

23. apríla 2019, Monika Jendrálová, Život

„Niekedy si želáš, aby to bolo jednoduchšie, no keby to jednoduchšie bolo, robil by to každý a vtedy si spomenieš, že ty nechceš byť ako každý iný.“ (cit. web)

Želáme si toho veľa a z toho veľa sa nám splní len nepatrné množstvo snov a túžob. Niekedy sa to plní spôsobom akým si želáme, inokedy žiaľ alebo nanešťastie sa to splní neočakávaným spôsobom, ktorý je v konečnom dôsledku prekvapením. Čakať kým stratená chuť do života príde sama je však zbytočné. Je to stav mysle, ktorý nabáda k zmene. Nie je to len o množstve myšlienok v hlave, ktoré nabádajú k dobrodružstvu a zmene, ale je to aj o spôsobe života.

Na internete, v knihách aj časopisoch je mnoho návodov, ale návod je k ničomu, pokiaľ človek nemá motiváciu. Chuť do života je relatívny pojem rovnako ako motivácia. Motiváciou musí byť určitý cieľ za ktorý sa človek postaví aj keď nebude mať síl. Motiváciu by malo sprevádzať nadšenie, úsmev a radosť z cesty k splneniu svojho sna. Samozrejme na tejto ceste budú úskalia, bolesť, smútok, chuť skončiť so všetkým naraz… ale jasný a úžasný cieľ bude ako záchranné koleso, ktoré nedovolí sa potopiť ľuďom ku dnu.

 

Je však potrebné urobiť pár zmien v živote, ktoré prispejú k pozitívnej vlne – ponúkam niekoľko odporúčaní:

  1. Snívajte – kto nesníva, nežije.
  2. Odstráňte zo života všetky predmety, ktoré vo vás vyvolávajú zle spomienky.
  3. Nestýkajte sa s ľuďmi, z ktorých nemáte dobre dojmy a cicajú z vás energiu. Ako ich spoznáte? Po stretnutí s nimi sa cítite unavene, oslabene, bez nálady, prichádzajú úzkosti a nedokážete pozitívne myslieť v ich blízkosti.
  4. Stretávajte sa s ľuďmi z ktorých srší radosť, nadšenie, elán, úsmev a priateľská povaha.
  5. Počúvajte intuíciu. Nabáda vás niečo urobiť? Napáda vás zavolať niekomu, prípadne napísať priateľke/priateľovi s ktorým ste sa dlho nevideli? Neváhajte. Máme len jeden život.
  6. Urobte si radosť. Či už si kúpite nejakú maličkosť alebo urobíte nejaké bláznovstvo je na vás. V hraniciach zákona podľa možností 🙂
  7. Majte hobby, pri ktorom dokážete vypnúť.
  8. Udržujte kontakty s rodinou a blízkymi. Zlé vzťahy ovplyvňujú emocionálne rozpoloženie.
  9. Šírte radosť a úsmev. Nebojte sa zasmiať sa nahlas. Smiech lieči.
  10. Občas si aj poplačte, vykričte sa do sveta – ak to pomôže vyjadriť vaše citové rozpoloženie a prinesie to úľavu organizmu i psychike.
  11. V zdravom tele zdravý duch – športujte, venujte určitý čas pohybovým aktivitám.
  12. Zapisujte si priebežne svoje myšlienky, možno vás po čase osvieti a niečo zo svojich zápiskov zrealizujete.
  13. Luxusné, drahé veci neprinesú šťastie. Šťastie sa ukrýva v každodenných maličkostiach – úsmeve, pohladení, bozku…
  14. Vytvorte si zoznam cieľov, nástenku svojich snov a túžob, ktorá vám bude pripomínať to, za čím si idete a kto ste.
  15. Snažte sa premôcť strach a obavy – nerozmýšľajte o strachu, ale konajte (napr. vystupovanie na verejnosti, predloženie návrhu šéfovi a iné).

Zdroj: Pixabay