Jazyky lásky – poznáte primárny jazyk svojho partnera?

12. júna 2018, Monika Jendrálová, Život

Človek sa potrebuje cítiť milovaný a prijímať prejavy lásky. G. Chapman to veľmi pekne opísal vo svojej knihe „5 jazykov lásky“ Prirovnáva to k citovej nádrži. Keď je táto nádrž lásky prázdna, tak sa cítime nemilovaní, nikto nám nerozumie a aj naše sebavedomie dosť utrpí. Ak je nádrž lásky plná, pociťujeme radosť, šťastie, lásku a všetko sa zrazu zdá jednoduchšie.

K problémom dochádza vo vzťahu vtedy, ak nepoznáme primárny jazyk lásky svojho partnera. Vedieť a poznať, aký je jeho primárny jazyk, je dôležité najmä preto, aby sme udržali jeho citovú nádrž lásky plnú. Aj keď je dosť možné, že sa nájdete vo viacerých jazykoch, ale jeden je vždy ten primárny. Koľko jazykov rozoznávame?

Rozoznávame 5 jazykov lásky:

  1. Slová uistenia
  2. Pozornosť
  3. Prijímanie darov
  4. Skutky služby
  5. Fyzický kontakt

Zdroj: Pixabay

 

Zamilovanosť nevieme ovládať – jednoducho sa nám stane to, že ideme za hlasom srdca a prehliadame „chyby partnera“ aj keď sú viditeľné a ostatní na to zvyknú často poukázať. Po vytriezvení zo zamilovanosti zrazu začneme vnímať partnera v jeho pravom svetle a pocity zamilovanosti pominú. Zvyčajne to býva do 2 rokov. Vtedy nastáva dôležitá situácia, či aj po tom ako začneme vnímať nedostatky partnera, tak ostaneme s ním. V tomto prípade už môžme hovoriť o pocite lásky.

 

Slová uistenia –  patria sem slovné povzbudenia, komplimenty, láskavé slová a uistenie, že niekto na nás myslí. Nemyslia sa tým prázdne lichôtky, ani manipulačné frázy, ale prejav lásky vo forme uistenia, že partnera si vážite a rešpektujete. Povzbudzovanie vyžaduje istú schopnosť empatie, ak je niečo pre neho podstatné a trápi ho to, tak to nebude určite pre neho maličkosť.

Pozornosť – dôležitým aspektom pozornosti je blízkosť. Vhodné sú spoločné aktivity, kde sa vyslovene vaša pozornosť zameriava na partnera. Prejavom lásky je aj aktivita, ktorú síce nemáte radi, ale nakoniec kvôli nemu ste ochotný sa tomu podujať. Patrí sem dôverný rozhovor, prejavenie úprimnej snahy porozumieť partnerovi, vyjadriť záujem rôznymi otázkami alebo podržať keď sa cíti smutne, nešťastne alebo životom nepochopený.

Prijímanie darov – ak je prijímanie darov primárny jazyk lásky, tak pre partnera sú veľmi dôležité vizuálne symboly ako je napr. obrúčka či snubný prsteň. Nejde o to dávať svojej polovičke drahé dary, ale ide o symbol lásky vo forme natrhaných lúčnych kvetov, vyrobeného darčeka alebo nejakej kúpenej maličkosti. Raz za čas sa nebojte investovať do vášho pocitu istoty a bezpečia. Dary nemusíte dávať každý deň, ale aspoň raz za čas – aby sa nádrž lásky udržala plná.

Skutky služby – dôraz sa kladie skutky a služby vykonávane z lásky a s radosťou. Niekedy rozhodujú práve maličkosti ako oprať, ožehliť, umyť auto, nakúpiť, pokosiť trávnik alebo umyť riad. Vaša polovička si vás bude vážiť, keď to urobíte bez frflania a sťažovania sa. Investovať takto energiu do vzťahu bude pre vášho partnera prínosom a on to spätne určite opätuje. Pozor na kritizovanie. Ak váš partner niečo kritizuje, tak si všimnite, že mu na tom veľmi záleží. Vo vzťahu však by sme sa mali vyhýbať kritizovaniu a namiesto toho chváliť to, čo sa našej drahej polovičke podarilo.

Fyzický kontakt – vyznávanie lásky dotykmi. Nehovoríme len o intímnych chvíľkach, ale aj o letmých dotykoch vo všedných situáciách. Pre partnera u ktorého prevláda ako primárny jazyk fyzický kontakt, je veľmi dôležité objatie, bozk, držanie sa za ruky alebo pohladenie. Ak sa snažíte byť oporou, tak nezabudnite na pohladenie a objatie. Okrem slovnej podpory zapojíte i fyzický kontakt a partner to ešte viac ocení.

 

Zdroj: Pixabay

 

Ako určiť primárny jazyk svojho partnera?