Založ si blog

Spoveď manipulovanej ženy II.

Manipulovanie je skrytým nepriateľom v našej spoločnosti. Dnes prinášam pokračovanie rozhovoru so ženou, ktorá mala šťastie a dostala sa spod nadvlády manipulácie, ponižovania a ďalších nepríjemných vecí.

(Predošlý rozhovor nájdete na mojom blogu.)

 

Ako s odstupom času vnímaš celú túto situáciu?

Čas postupne hojí všetky rany, ako sa povie. Ako som spomínala, tak tá psychika pod dlhodobým tlakom si „užila“ svoje, a malo to negatívny dopad na zdravotný stav, ktorý riešim dodnes. Kedysi som pociťovala veľký hnev, ale postupom času si poviem, že to bola cenná lekcia do života, ktorá niečo stála.

 

Čo zahŕňa pojem cenná lekcia?

Cennou lekciou bolo najmä to, naučiť sa hovoriť nie. Niekedy som napríklad toto nedokázala. Vždy som bola takou dobrou a kývla na všetko. Slovíčko nie som ani nepoznala. Jednoducho bolo mi hlúpe hovoriť nie, aby si nepomysleli, že nie som ochotná alebo že sa vyhováram. Dnes už s tým nemám problém. Považujem sa za úprimnú osobu, pretože vopred poviem, čo môže človek odo mňa očakávať.  Taktiež som sa naučila, že sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú! A použijem ešte jeden príklad: Dôveruj, ale preveruj!

 

Aké zdravotné dôsledky môže spôsobiť manipulovanie podľa teba?

Nechcem o tom hovoriť priamo, čo sa prihodilo mne, ale spomeniem to vo všeobecnosti. U mňa by sa dalo hovoriť ešte o zázraku, keďže sa mi otvorili oči a zistila som, že toto nie je to, čo má žena vo vzťahu prežívať. Niektoré ženy ostávajú v takom vzťahu, pretože sa boja byť sami. Horšie je to vo vzťahoch, kde sú deti. Ak muž ide na ženu psychicky, tak je to iné, ako keď fyzicky ubližuje žene. Niekedy je psychické týranie horšie ako fyzické. Ak však muž netýra iba ženu, ale aj deti (ak sú), tak je lepšie podľa mňa ísť čím ďalej od neho, aj napriek tomu, že prídu o tú otcovskú starostlivosť do istej miery. Tým, že je útočené na psychiku ženy, tak začína byť nesamostatná, potrebuje súhlas muža na všetko, je izolovaná, nemá žiadnu sebadôveru, má nízke hodnotenie o sebe a neraz sa viní za to, za čo sama nemôže.

 

Podľa teba sa dá nejako zistiť na žene, že bolo ňou manipulované?

Ťažká otázka. Myslím, že áno, ale nevšimne si to každý. To sú zážitky, ktoré otrasú človekom, ťažko sa o tom hovorí, niekedy sú tie myšlienky ubíjajúce priveľmi a ja osobne som mávala zhruba pol roka o tom nočné mory. Teraz je to už len raz za čas. Niektoré ženy to posilní a nedovolia, aby sa im stalo opäť to isté, opačným prípadom sú tie, ktorých psychika bola dlhodobo deptaná tak, že nevedia sa z toho dostať. Na tých je to viditeľné si myslím.

 

Ako sa správa taký manipulátor?

Každého zo všetkého viní, ale on je svätý. Klame, odpovedá vyhýbavo a nemá problémy si vymýšľať rôzne historky. Mení svoje názory podľa nálady, ale keď vy porušíte sľub, tak je zle. Jeho potreby kladie pred všetky ostatné. Často však hovorí presvedčivo, a tak uveríte aj absolútne absurdnej historke. Rád dosahuje ciele na úkor iných a problémy zvaľuje na niekoho iného. Využije vaše slabé miesta na to, aby dosiahol čo chce. Nemá problém sa vyhrážať aj samovraždou, len preto, aby človek urobil veci podľa neho.

 

Spôsobilo ti to niekedy problém v nadväzovaní ďalších vzťahov, či už priateľských alebo partnerských?

Áno aj nie. Neverila som napríklad ľudom na sociálnych sieťach, vyhýbala som stretávaniu sa s mužmi (jednoducho som im neverila) a aj predstava, že budem niekomu ďalšiemu dôverovať, bola pre mňa jednoducho neprípustná. Kým neprišiel terajší partner.

 

Si zadaná? To je super. A je to teraz oveľa lepšie?

Je to skvelé. Konečne som šťastná. Myslím si a verím, že to je človek s ktorým chcem ostať už do konca života. Je milý, pracovitý, dobrosrdečný, priateľský, vnímavý a mnoho ďalšieho. Pravý opak toho, čo som zažila.

 

Nastali nejaké problémy v terajšom vzťahu, ktoré súviseli s minulosťou?

No, zo začiatku to nemal so mnou najjednoduchšie, si myslím. Bola som taká dosť utiahnutá a opatrná, ale vopred vedel, že som mala nejaký riadne neúspešný vzťah. Na niektoré témy som bola strašne citlivá vtedy, dokonca niektoré miesta vo mne vyvolávali paniku a úzkosť.

 

Povedala si mu o predošlom vzťahu?

Tak inak sa podľa mňa ani nedalo. Na človeka keď príde úzkosť, začne z ničoho nič panikáriť, tak zrejme to chce nejaké vysvetlenie. Tak som úprimne povedala, čo sa stalo. Raz sme stáli na jednom mieste, kde to vo mne vyvolávalo strašné spomienky, vtedy so mnou nebola reč. Človek sa jednoducho tak nechová bežne. Ďalej aj také veci ako rýchle dvíhanie ruky zo začiatku pre mňa bolo dosť desivé a to nedajbože, že by ma dakto chytil zozadu nečakane. A on je veľmi vnímavý, ale zároveň chápavý, tak som mu povedala všetko.

 

Úplne všetko?

Nie všetko, to by bolo na hrubý román, ale dosť toho som mu povedala. Čo som pokladala za dôležité, tak som povedala. A úprimne odľahlo mi aspoň čiastočne. Držať v sebe všetky tie zážitky je strašné, najmä vtedy, ak sa vynorí nejaká spomienka, ktorú nejde zahnať. Človek nechce o tom hovoriť, ale nakoniec nechce niesť to bremeno sám, čaká pochopenie a za seba môžem povedať, že pomôže to, keď vyrozprávame niekomu svoj príbeh.

 

Som rada, že si našla svoje šťastie. Chcela by si ešte niečo povedať našim čitateľom?

Nikdy nebuďte vo vzťahu s osobou, ktorá si vás neváži alebo len preto, aby ste neostali sami! Vzťah je o dôvere, láske, vzájomnej podpore a načúvaní, o kompromisoch a o tom, cítiť sa bezpečne a šťastne v náručí partnera. Nemal by prevládať strach vo vzťahu, obviňovanie, psychické ničenie alebo neustále obviňovanie z vecí, za ktoré vlastne ani nenesiete zodpovednosť.

Varovanie: Ak to prečítaš, musíš urobiť dobrý skutok!

14.11.2018

Úvahy nad životom alebo ako zachrániť svet :D - pomenujte si to podľa toho, čo sa vám bude na to najviac hodiť. Ak to bude podľa vás len táranina, tak budiš. A prešiel deň i bola noc. Keď viac »

Múdry človek vie, že sa neoplatí upozorňovať na cudzie chyby

04.11.2018

Učíme sa na vlastných chybách, nie na cudzích. Poučíme sa však iba vtedy, keď si tú chybu sami uvedomíme, nie keď sme na ňu upozornený. Keď chceme niekoho upozorniť na jeho nedostatky, viac »

Spoveď manipulovanej ženy I.

02.10.2018

Zas a opäť prichádzam s témou, ktorá poukazuje na nebezpečenstva manipulácie. Mala som príležitosť vyspovedať mladú ženu, ktorá sa zbavila manipulátora, ktorý jej ničil život, a zodpovedala viac »

grilované kuracie krídelká

Clá menia jedálny lístok Američanov. Kuracinu nahrádza bravčové

17.11.2018 11:13

Američania strácajú chuť na kuracinu a konzumujú viac hovädzieho a bravčového mäsa. Jedným z hlavných dôvodov sú Trumpove clá.

nafta, benzín, tankovanie, pumpa

Ropa Brent má za sebou šiesty týždeň poklesu

17.11.2018 10:57

Cena ropy Brent uzatvorila piatkové obchodovanie miernym rastom, ale za celý týždeň ale klesla, už šiesty týždeň po sebe.

Argentina Submarine

Nezvestnú argentínsku ponorku našli po roku v 800-metrovej hĺbke

17.11.2018 10:16

Šance na záchranu námorníkov prakticky vypršali po dvoch týždňoch.

Andrej Babiš

Pietny akty na Národnej triede v Prahe sprevádza vyhrotená atmosféra

17.11.2018 10:03, aktualizované: 11:13

Obaja na Národnú triedu prišli už v noci po prílete zo zahraničia.

Monika Jendrálová

„Môžeš mať všetko, za čo si ochotný bojovať.” - JACKIE CHAN

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 42014x
Priemerná čítanosť článkov: 1167x

Autor blogu