Založ si blog

Spoveď manipulovanej ženy I.

Zas a opäť prichádzam s témou, ktorá poukazuje na nebezpečenstva manipulácie. Mala som príležitosť vyspovedať mladú ženu, ktorá sa zbavila manipulátora, ktorý jej ničil život, a zodpovedala mi odpovede na niektoré moje otázky.

 

Ako dlho trvalo, kým si prišla na to, že muž s tebou manipuloval?

Ak mám na to úprimne odpovedať, tak neviem presne či to bolo v momente, kedy som prišla o zdravie, alebo až po tom, čo som sa s ním rozišla.

 

Bola si šťastná vo vzťahu s manipulátorom?

Spočiatku sme sa nepoznali veľmi. Ja som človek, ktorý je úprimný a čaká úprimnosť aj od iných. Nemyslela som si, že muž, ktorého som vtedy ešte nepoznala, tak že mi bude klamať od úplného začiatku.  Možno si poviete, že som naivná. Ja som však nevidela dôvod, prečo mi má človek klamať hneď na prvom rande a upravovať si pravdu podľa seba.

 

Ako dlho si s ním chodila?

Bola som s ním 3 roky.

 

Aké boli vaše začiatky?

Vzhľadom na to, že som v minulosti nemala žiaden vážny vzťah, tak som to pokladala sa krásne obdobie.  Žena rada počúva, keď muž pochváli výzor, oči, úsmev a podobne. Prvé týždne som nevidela žiaden vážny problém vo vzťahu – zamilovanosť robí svoje.

 

Kedy si spozorovala  prvé problémy?

Prvý vážny problém nastal vtedy, keď si začal myslieť, že ho klamem. Odprevadil ma na autobus a keď som v ňom sedela, tak mi zavolal, že sa zabije. Nepovedal dôvod, len že som klamárka a že budem mať ho na svedomí. Vždy však potom nastávali problémy keď som od neho odchádzala – buď mu bolo zle, dostával infarkt alebo mu prestávalo pracovať srdce.

 

Nebolo ti to čudné?

Ja som empatický človek. Keď je niekomu zle, tak proste ostanem dlhšie s ním, prípadne aspoň som na linke. To, že som klamárka a sa zabije, tak som brala vážne, čo keď ozaj ho budem mať na svedomí? To by som si ozaj neodpustila. A naviac som ho ľúbila.

 

Okolie si nevšimlo, že sa niečo deje?

Nikomu som nevešala na nos svoje starosti. Vzhľadom na to, že som mu stále verila, tak som nemala za potrebné sa pýtať sa niečo jeho rodiny. Moja rodina síce spozorovala, že niečo sa deje, ale nebolo to natoľko vážne, žeby tomu venovali veľa pozornosti.

 

Napadlo ťa za ten čas, že sa s ním rozídeš?

Napadlo a neraz. Dokonca som to párkrát aj urobila. Avšak to boli prosby, telefonáty a sledovanie na dennom poriadku. Nakoniec som sa vždy nechala uprosiť a aj preto, aby som mala pokoj, tak som s ním ostala.

 

V úvode si spomínala, že si prišla o zdravie, súvisí to s týmto vzťahom?

Dlhodobé manipulovanie zničí psychiku. Žena si neuvedomuje, že je na úplnom dne a necháva so sebou manipulovať, muž ju má pevne v hrsti. Myslela som si, že mám situáciu pod kontrolou, opak bol však pravdou. Takýto vzťah ma stál kopec nervov a stresu – čo potom malo vážnejší dopad na moje zdravie. Viac k tomu nechcem hovoriť.

 

Nútil ťa robiť veci, ktoré si nechcela robiť?

Nútil ako nútil. Bolo to také dobrovoľne nasilu. Skrz jeho manipulovanie som vyviedla veci na ktoré nie som hrdá.

 

Smiem ťa poprosiť o nejaký príklad, ak ti to nebude vadiť?

Hm… utiekla som z domu. Povedal, že je mu zle, aby som s ním ostala, čo keď sa mu niečo stane. Už si presne nespomínam, ako ma dokázal presvedčiť, ale vtedy moji rodičia skoro zomreli strachom. Tri dni som sa im neozvala.

 

Aký je tvoj najhorší zážitok, na ktorý nezabudneš do konca života?

Tých by bolo veľmi veľa. Na jeden si však veľmi dobre spomínam. Veľmi často ma podozrieval, že ho podvádzam. Neraz mi robil cirkusy kvôli tomu, či už v práci alebo medzi známymi. Raz mi bolo zle, som vravela, že idem spať, ale jeho naštvalo to, že sa mu nevenujem, tak mi dal facku. Potom som vstala a začal ma ohovárať a nadávať po mne. Chcela som domov zavolať mame a počuť ju vtedy, tak mi zobral mobil, vyhodil ho von oknom rovno na cestu a zamkol ma v izbe. Ešte dobré bolo to, že vtedy tam bol známy, lebo sme u neho prespávali v tú noc. Trieskala som na dvere, kým neotvoril a šla hľadať jednotlivé časti mobilu. Ešte že vtedy žiadne auto neprešlo, mobil som našla a jedno šťastie, že aj išiel. Ja som sa vtedy nechcela vrátiť ani do izby, ja som v pyžame sa prechádzala po meste, vtedy bolo leto, tak bolo teplo. On šiel za mnou, nie preto, aby sa uistil, že som v poriadku, ale aby sa neocitol v prúsere.

 

Možno odvážna otázka, ale bil ťa?

Áno, neraz.  Raz z toho som skončila s pomliaždeninou a natrhnutou perou.

 

Prečo si ho neudala?

Polícia ho vtedy riešila, ale stiahla som výpoveď. No proste zaslepená láskou a možno aj strachom trocha.

 

Ako ste vzťah ukončili?

Čakala som na to, kedy ho ukončí on.  V takýchto prípadoch je to najlepšia možnosť. Nakoniec sa mi priznal, že má podviedol, pričom on ma v kuse z toho obviňoval. Vtedy som už mala dosť a vedel, že neveru nestrpím, tak sám to ukončil. Rovno na moje narodeniny.

 

Ako by si popísala svoje pocity na celú túto vec?

Bolesť, smútok, žiaľ  a hnev. To všetko a ešte omnoho viac. Neviem či je horšie držať v sebe všetko, čím som si prežila alebo či by bolo jednoduchšie to dať navonok. Neraz ma napadlo aj napísať knihu o tom všetkom, ale neviem či by som zvládla na to všetko spomínať odznova. Naučilo ma to mnohému, ľúto mi je toho zdravia a aj to, že som sa šla rozdať a on to jedine využil a zneužil. Ja som ho ťahala z prúserov, riešila za neho problémy a on to bral ako samozrejmosť. Mrzí ma najmä aj to, že som si skôr neuvedomila, čo sa deje.

 

Aké poučenie by si dala čitateľom?

Nech sa deje čokoľvek, tak vždy sa to dá vyriešiť. Len nebuďte ticho. Požiadajte o pomoc rodinu, blízkych, najlepšiu priateľku… kohokoľvek. Vyrozprávajte svoje starosti niekomu a ten kto vás má rád, ten vás nenechá v štichu. Nenechajte si zničiť zdravie ako ja.

Varovanie: Ak to prečítaš, musíš urobiť dobrý skutok!

14.11.2018

Úvahy nad životom alebo ako zachrániť svet :D - pomenujte si to podľa toho, čo sa vám bude na to najviac hodiť. Ak to bude podľa vás len táranina, tak budiš. A prešiel deň i bola noc. Keď viac »

Spoveď manipulovanej ženy II.

08.11.2018

Manipulovanie je skrytým nepriateľom v našej spoločnosti. Dnes prinášam pokračovanie rozhovoru so ženou, ktorá mala šťastie a dostala sa spod nadvlády manipulácie, ponižovania a ďalších viac »

Múdry človek vie, že sa neoplatí upozorňovať na cudzie chyby

04.11.2018

Učíme sa na vlastných chybách, nie na cudzích. Poučíme sa však iba vtedy, keď si tú chybu sami uvedomíme, nie keď sme na ňu upozornený. Keď chceme niekoho upozorniť na jeho nedostatky, viac »

Čierna hora, Podgorica, protest, žlté vesty

V Čiernej Hore sa od stredy chystajú protesty 'žltých viest'

10.12.2018 09:17

Sympatizanti opozície chcú, aby sa Čierna Hora stala lepšou krajinou - ako Francúzsko.

sprievod, moskva, rusko, cervene namestie, tank, hufnica

Rusi sú svetovou dvojkou vo výrobe zbraní za USA, predbehli Britániu

10.12.2018 09:10

Rusko sa vlani stalo druhým najväčším výrobcom zbraní za Spojenými štátmi merané tržbami zbrojoviek.

Arménsko, Nikol Pašinjan, voľby

Vo voľbách v Arménsku zvíťazila aliancia premiéra Pašinjana

10.12.2018 08:25

Podľa analytikov sa Pašinjan bude usilovať o dodržanie svojich sľubov a zároveň zostať za dobre s kľúčovým spojencom Ruskom.

Peniaze, jen, libra, dolár euro

Japonská ekonomika klesla najviac za štyri roky

10.12.2018 08:00

Japonská ekonomika v treťom štvrťroku klesla podľa revidovaných údajov v celoročnom prepočte o 2,5 percenta, čo bol najvyšší prepad za viac ako štyri roky.

Monika Jendrálová

„Môžeš mať všetko, za čo si ochotný bojovať.” - JACKIE CHAN

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 43299x
Priemerná čítanosť článkov: 1203x

Autor blogu